פטיש שופטים

מדור זה יוקדש לסקירה, פרשנות וניתוח של הזוויות והסוגיות המשפטיות המלוות את התנהלות הגורמים הרלוונטיים בתחום האבטחה, בשגרה ובחירום.

שאלות ניתן להשאיר בבלוק התגובות בתחתית דף זה.

הבהרה: מדור זה מציג תוכן אינפורמטיבי בלבד. במקרה של צורך משפטי, נדרש לקבל יעוץ מאת עורך דין.

קורונה

מסכה

החוק מנחה עטיית מסכה כך: "כיסוי הפה והאף בבד, במסכה המיועדת לכך או במסכה ביתית, הצמודים לפנים, בהתאם להורות המנהל". לפיכך, עטיית מסכה בדרך אחרת, מלבד היותה בלתי תקינה ובלתי אפקטיבית, היא כאמור בלתי חוקית ומסכנת את האדם המשתמש בה ואת הציבור.

ראה סרטון

מגן פנים

החוק מבדיל בין מגן פנים לבין מסכה, ומחייב עטיית מגן פנים במקרים ספציפיים בלבד, בנוסף למסכה (מספרה, מכון קוסמטיקה וכו'). כלומר, מסכה מחויבת בכל מקרה.

ראה סרטון

אמצעים למניעת הדבקה

במקום עבודה בו מוצבות מחיצות בגובה של מטר וחצי בין העובדים היושבים באותו חלל פתוח, ניתן לפטור אותם מחובת עטיית מסכה. במקרה בו בלתי אפשרי לקיים את חובת מרחק שני מטרים בין העובדים (כגון מוקד שירות), ניתן להשתמש באמצעים אחרים. מומלץ לתעד את נסיבות ונימוק השימוש בהם.

התו הסגול

התו הסגול הוא שורה של תנאים להפעלת עסקים ולקבלת לקוחות.

סימולטור התו הסגולסימולטור של משרד הכלכלה לטובת עסקים אשר מבקשים לברר את התקנות הנדרשות מהן במסגרת חובות התו הסגול. חשוב להדגיש שבדיקה מדגמית מלמדת שגם הסימולטור לוקה בסטיות קלות ולפיכך יש להיצמד להוראות החוק.

שאלונים ממוחשבים בכניסה למקומות

הרשות להגנת הפרטיות, בהמשך לביטול החובה להחתים טופס הצהרת בריאות, אוסרת איסוף ושמירה של מידע אישי אודות לקוחות וספקים, לרבות לצורך מילוי חובת תשאול הנכנסים למקום.

לגבי עובדים, המעסיק רשאי לבקש הסכמה מצידם לקיים תשאול ממוחשב, ככל שהדבר חיוני, בתנאי שהמידע האישי יישמר לזמן הקצר ההכרחי בלבד, ובסיומו הגישה אליו תיחסם.

המסמך

חובת בידוד לעובד חיוני

נותן שירות חיוני אשר היה בקרבת חולה מאומת במקום עבודתו בעת שעטה מסכה, פטור מחובת בידוד בכפוף להצהרה.

הרחבה

ממונה קורונה בארגון

2 תגובות
 1. לאור המקרה האחרון בכניסה לבית החולים 'תל השומר', אבקש לנסות ולברר האם התנהלות המאבטחת אשר ירתה בדוקר בעודו שוכב על האדמה, מנוטרל במרחק 5-3 מטר ממנה, הייתה על פניו חוקית.

  • שלום עציון,
   אני מעדיף שלא לעסוק בניתוח של המקרה הספציפי, בעיקר משום שלא כל המידע נמצא מולי.
   יש לזכור כי החוק הפלילי בוחן התנהלות בעיני מי שיש חשד כי עבר עבירה פלילית ולכן לגרסתו של אדם יש חשיבות גדולה בהכרעת העניין.
   אוסיף ואומר באופן כללי כי אני מכיר מספר לא מבוטל של מקרים בהם בוצע ירי שלמתבודד מהצד נראה שלא נדרש היה לבצע אותו ולא הוגש כתב אישום. ההחלטה על כך נובעת, כאמור, מגרסת האדם ושיקולים נוספים.
   אני מניח שנשמע יותר על המסקנות מהמקרה בקרוב ונוכל אז להתייחס בצורה מקצועית יותר.

תגובה חדשה